27 юни, 2015

ТРИ ФАТАЛНИ ГРЕШКИ, КОИТО ДОПУСКАТ ДИЗАЙНЕРИТЕ


Как да не попаднем в лапите на дизайнера и да не му дадем да превърне дома ни в убиващо чудовище!

·        Направили сте ремонт и след това сте се разделили с любимия човек?
·        Боядисали сте стените вкъщи и сте се разболели?
·        Започнали сте да правите ремонт, а разходите са се увеличили два пъти от заплануваното?
 

Познато ли ви е? Разберете, защо това се е случило?

Дизайнерите и архитектите често не се замислят как ще живеете в апартамента или къщата след ремонта. Не става въпрос за комфорта. По-голямата част от тях (разбира се има и изключения) прекрасно умеят да постигнат симетрия, да увеличат визуално пространството, да вмъкнат в интериора необичайни неща и т.н. Става въпрос за живота, за любовта, за здравето, за парите, за децата.

Може да попитате, а каква е връзката между дизайна и отношенията, здравето, парите? В действителност, има пряка връзка между тези неща.

Нека да разгледаме няколко интериора.

Това е, което дизайнерите не знаят.

Грешка 1. Изобилието от син цвят може да причини ануреза, високо кръвно налягане и импотенция.

Какво се откроява в тези интериори? Да, разбира се, цвета. Син. Изобилие от синьо. Прекалено много синьо. Какво лошо има в това? В синия цвят – нищо. Проблемът е в прекаленото използване на син цвят.
От гледна точка на китайската медицина, синият и черният цвят, както и изобилието от стъкло, се отнасят към елемента вода. Не случайно казваме за такъв интериор, че е „хладен“. За това, ако в такава стая спи малко дете, особено момче, може да има проблеми с бъбреците и пикочния мехур (дълго време не може да свикне с гърнето). При възрастни хора, особено в напреднала възраст, могат да възникнат проблеми с кръвното налягане, главоболие свързано с неправилно кръвообращение и т.н.
Освен това, този цвят може да „охлади“ отношенията. Синьото, като елемент вода, компресира енергиите, за това може да ви се стори, че партньорът ви е станал по-затворен и откъснат.
Сега може да възкликнете: „Но аз обичам синия цвят! Спя в такава стая и всичко е на ред!“
Всъщност, точно при вас всичко може да е на ред. Може партньорът ви или детето ви да имат проблеми. Интериорът влияе по-силно на по-слабите. Тук не става въпрос за сила на характера, а за предразположеност, за това, което е закодирано у човек с раждането му.
Не мислете обаче, че синия цвят е лош. Сега говорим за прекаленото му използване. Не допускайте това, колкото и да ви уговаря дизайнера.

Ето, например, хармонично използване на синьото в детска стая:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Грешка 2. „Висящо легло“ – може да развали отношенията и не само.
Не се съгласявайте на дизайн, при който съпружеското ви легло не е опряно на стена, а на преградна стеничка на шкаф или гардеробна. Такова разположение на леглото може да наруши стабилността в отношенията.
 

 
Може да попитате: „А каква е връзката между стената, разположението на леглото и отношенията?“ Отново пряка.
Изследванията показват, че психологически човек търси на всякъде опора, която не му е достигала в детството от родителите, от съпруга (съпругата), брата (сестрата), началника и т.н. Стабилната стена зад главата дава усещане за стабилност, спокойствие. Легло, което не се опира до стена ви прави неспокойни, което може да се отрази негативно на отношенията ви.
Вие може да кажете: „А аз спя така и имам хубави стабилни отношения.“ Да и това е възможно. Имам обаче два въпроса: „Колко дълго спите по този начин?“ и „Успявате ли да спестите пари, докато използвате такава спалня?“ Да, да, и времето има значение. Колкото по-дълго спите така, толкова по-видими стават проблемите. Да, има връзка и с парите! В края на краищата често чуваме „пари идват, но бързо изчезват, не можем нищо да спестим.“
В китайската метафизика съществуват понятията ин и ян. Леглото се свързва с фактора ин. За ин е нужна планина, стена, подкрепа. Парите се отнасят към фактора ян, който е свързан с активността и движението.
Когато леглото е разположено в центъра, имаме отслабен ин, тъй като в центъра има повече движение, отколкото до стените (център – ян, стена – ин). За това имаме проблем и с ян и с ин.

П.П. Разбира се винаги има изключения. Понякога да се постави леглото в центъра на стаята може да бъде полезно. Това може да прецени специалист.

Грешка 3. Неправилно избраната дата за ремонт може да ви разори.
Не всички дизайнери и строители знаят, възможно е и вие да не сте чували, но има определени периоди от време, в които ако се започне ремонт, той може да се проточи, изисквайки много повече пари от предвиденото (пари практически винаги се харчат повече, не става въпрос за разходи за материали) заради грешки на строителите, протекли тръби, проблем с окабеляването, травми на работниците и т.н.

Това време е различно за всеки дом. Зависи от това, как е разположено зданието в пространството, от текущата година и месец.
През 2015г е добре да не започвате ремонт в жилища разположени с тил на запад, югозапад, северозапад.
П.П. Както, може би, вече разбрахте от контекста, става дума за фън шуй.
Но не за този фън шуй, за който вече сте чели в средствата за масова информация.Не става въпрос за жаби, статуетки, червени портмонета и т.н.
Аз се занимавам с фън шуй вече 15 години и също като вас, не вярвам в това.
В същото време мисля, че никой не се съмнява в това, че обкръжаващото ни пространство влияе на нас така, както и ние на него.
И ние, явявайки се част от тази природа, сме длъжни да познаваме нейните закони.
 
автор:  Оксана Сахранова
превод:  Сашка Величкова

 

20 юни, 2015

ОТСЪСТВАЩИ СЕКТОРИ


Отсъстващите сектори са още една тема, която показва развитието на фън шуй на запад, постепенното подаване и разкриване на информацията. В самото начало, когато още не знаех какво точно представлява тази наука и черпех информация от книгите, мислех, че домът трябва да има абсолютно правилна форма. Тъй като жилището се разделя на 8 сектора – слава, брак, деца, полезни хора, кариера, знание, семейство и богатство, много е лошо да липсва някой сектор, защото това означава проблеми с парите, работата, отношенията, здравето и т.н, в зависимост от липсващия сектор. В последствие разбрах, че цялата тази система много бегло се доближава до класическия фън шуй. В действителност майсторите в древен Китай никога не са разделяли дома на подобни сектори. Изобщо не са свързвали югоизток с богатството, а север с кариерата. Разбрах, че този силно опростен вариант е измислен през 80-те години от Лин Юн, за да възбуди интереса към фън шуй в Америка.
Когато започнах да посещавам различни курсове, ми стана ясно какво всъщност представляват триграмите. Примерно, на север съответства триграмата кан - елемент вода, черен цвят, среден син, мъж между 15 и 30 години, уши, бъбреци, течности в организма, репродуктивни органи, моряци, рибари. В този смисъл, когато северния сектор на дома е изрязан, не означава, че човек ще има проблеми с кариерата. Означава, че човек може да има проблеми с бъбреци, уши, течности в организма, репродуктивните органи. При това не всички хора живеещи в това жилище ще имат такива проблеми. На първо място това ще е мъж на възраст между 15 и 30 години, или човек роден в годината на мишката. Много неблагоприятна ситуация е, ако северния сектор в офиса е изрязан, а дейността на фирмата работеща в него е свързана с водата. На пръв поглед всичко изглежда елементарно. Човек научава атрибутите на триграмите и след това лесно може да каже липсата на даден сектор как и на кого ще се отрази. Проблем може да възникне при определянето на липсващите сектори. Често стои въпроса дали наистина липсва даден сектор или не, защото във фън шуй има различни школи и във всяка школа понятието „отсъстващ сектор“ има различен смисъл. Много хора правят същата грешка с измерванията. Прочитат някъде, че измервания се правят на входната врата, без да обръщат внимание за коя школа става въпрос, и след това научавайки нови и нови неща прилагат все това измерване. А всъщност в една школа работим с направлението на фасадата, в друга с фасадата на входната врата, в трета с тила на входната врата и т.н. В следствие не получават желаните резултати.
В този смисъл отсъстващите сектори се интерпретират по различен начин в Сан Хе и Сан Юан. Освен това по съвсем различен начин се разглеждат апартамент и къща.
След като сме установили, че в домът ни има липсващ сектор, трябва по някакъв начин да го възстановим, за да придадем хармонична форма на жилището. И тук отново започват митовете и легендите. В книгите може да прочете всякакви съвети на тази тема, повечето от които са лесни за изпълнение, но абсолютно неефективни. Предлагат ви да използвате огледала, кристали, растения, фонтани, дори и цветове. В действителност няма да промените нищо, ако не постигнете единство между небето и земята. По-лесно бихте могли да поправите нехармоничната форма в къща, отколкото в апартамент. Но! Има разлика в това, какво влияние ще окаже отсъстващия сектор в къщата и съответно в апартамента.
И докато в Сан Хе е важна формата, в сан Юан е важно как се разпределя енергията. В Сан Хе е важно всички сектори да присъстват в една или друга степен, а в Сан Юан съвсем не е задължително да присъстват всички енергии. Някои дори е добре да ги няма. Методите, които използваме в Сан Хе за хармонизиране на жилището, не можем да използваме в Сан Юан. Също така, има случаи при които, от гледна точка на Сан Хе дадени сектори не отсъстват, но от гледна точка на Сан Юан – липсват. И точно тези нюанси и подробности не са обяснени в нито една книга. За това е важно да изучавате фън шуй на качествени курсове и да не се доверявате на всичко написано в книгите и в интернет.
 
Сашка Величкова

Сътрудници

На този имейл адрес може да се свържете с консултант:

sashkavel@abv.bg